DOSTOJEVSKI TÖÖTUBA

23. novembrist kuni 5. detsembrini tegutseb Vene Teatris loomelabor Dostojevski Töötuba, mida juhib lavastaja ja pedagoog Igor Lõssov.

Finaalis, 4. ja 5. detsembril on publikul võimalus näha Igor Lõssovi eelmise töötoa tulemust – Uue Draamateatri Peštšerskil lavastust „Idioodi passioon“.  „Passiooni…“ kallal töötas peale Igor Lõssovi kaks näitlejat (samal ajal ka lavastajat) – Olga Larina ja Anna Sergejeva. Kumbki mängib kaht rolli, meest ja naist, pikki kleite ülikondade vastu vahetamata ja kontsakingi jalast võtmata: Larina vürst Mõškinit ja Aglajat, Sergejeva Rogožinit ja Nastasja Filippovnat. Teises, vaatuses, mis nõuab kõigi nelja osalust, „kahestuvad“ mõlemad näitlejad ekraaniprojektsioonide abil.

Käesolevas Tallinna töötoas osaleb 26 näitlejat ja lavastajat viiest riigist, mis näitab kustumatut huvi vene teatrikoolkonna vastu. Töötuba korraldab Venemaa Teatraalide Liit Eesti Vene Teatri baasil ja Venemaa Kultuuriministeeriumi toel.

Labori töö algab „koduse töö“ esitlemisest: iga osaleja valmistab ette monoloogi ja üht riiki esindavad näitlejad ja lavastajad pakuvad välja idee, tulevase lavastuse eskiisi kas klassikute Dostojevski või Tšehhovi või siis kaasaegse autori Andrei Gelassimovi teoste põhjal. Õppenädala lõpus toimuvad esitlused, millest hiljem võivad välja kasvada täismõõdus lavastused.

Tunnustatud teatripedagoogid – Boriss Štšukini nimelise instituudi teatrikõne dotsent Jelena Laskavaja, Moskva Kunstiteatri teatristuudio lavalise liikumise dotsent Andrei Urajev ning Vene Teatri kunstiline juht Igor Lõssov – viivad töötoa osalistega läbi lavakõne, -liikumise ja mängukäitumise treeningud, räägivad tekstiga töötamise põhimõtetest, žestide tähendusest klassikalises lavastuses. Lühidalt, õpetatakse kaasaegseid mängu- ja mõtlemispõhimõtteid.

Nagu on öelnud suur poeet: „Ma tahaksin kõiges minna/ asjade tuumani. /Töös, teed otsides,/ ärevas südames.“ Seda Boriss Pasternaki põhimõtet jutlustab ka Igor Lõssov.

http://veneteater.ee/wp-content/uploads/2014/12/fotonäitus-11.jpg
Powered by Genius